fbpx

Sigara Bırakma

Anasayfa » Dr. Asuman Yeni » Sigara Bırakma

Sigaradan Kurtulun!

Aktif maddenin nikotin olduğu sigara gibi ürünler, birçok zararlı madde içerir. İleri derecede bağımlılık yapan kimyasallardan oluşur ve gittikçe beyinde daha fazla nikotin alımına ihtiyaç duyar. Sigara bağımlılığı ise tütün kullanma bozukluğudur.

 

Dünya Sağlık Örgütü sigara bağımlılığını,

“düzenli olarak günde bir sigara içmek” olarak tanımlamıştır.

 

Sigaranın tarihi çok eskiye dayanmasına rağmen, sigaranın bağımlılık olarak adlandırılması son elli yılda ortaya çıkıyor. Nedeni ise, sigaranın yani tütünün bağımlılık yapan değil de, alışkanlık yapan bir madde olarak düşünülmesi. İnsanları bu şekilde düşünmeye sevk eden etken ise, sigaranın zararlarının uzun süreçte fark edilmesi.

 

Sigara kullanımının bir diğer kötü yanı ise, sigara kullanan kişilerin yanında bulunan yakınlarının da sigara dumanından aynı oranda etkilenmesi. Bu yüzden sigara kullanan kişilerin çocukları, sigara kullanmaya daha meyilli olmaktadır. Çocuklara ve gençlere sigaranın zararlarının küçük yaşta anlatılması gerekmektedir. Bu anlatım, ilerleyen dönemlerde gençlerin sigaraya başlamasını önlemek için önemlidir.

 

sigarayı bırakma

Sigara Bağımlılığı Nedenleri

– Sosyo-ekonomik durumun düşük olması,

– Eğitim ya da başarı seviyesinin düşük olması,

– Tütün ürünlerine kolayca erişim,

– Sigara kullanımından kaçınmaya çalışma ama iradesini kontrol edememe,

– Sigaranın zararlı olmadığını düşünme,

– Kişi için örnek alınan kişiler tarafından sigara kullanımının onaylanması,

– Ebeveynlerin sigara bırakma konusunda destek vermemesi ya da kendilerinin kullanması,

– Sosyal çevrenin ya da grubun sigara kullanması,

– Sigara içmeyi kendini kanıtlama olarak görmek,

– Sigara içerek psikolojik, fizyolojik ya da sosyolojik sıkıntıların stresinden kurtulacağını düşünme.

 

Sigarayı Hayatımızdan Uzaklaştırma Yöntemleri 

Sigara içen kişi bilmelidir ki; sigaraya başlamanın ilk adımı “bir kereden bir şey olmaz” ya da “bir sigara beni bağımlı yapmaz” düşüncesidir.

  • Evde sigara içmemek, ortalıkta sigara paketi bulundurmamak, sigarayı hatırlatacak her şeyi ortadan kaldırmak.
  • Sigarayı bıraktığını çevresindekilere bildirerek, sigara ikram edilmemesini istemek.
  • Kaygı, stres, boşluk gibi duygular baş gösterdiğinde, herhangi bir şey ile meşgul olmak.
  • Bırakma döneminde hobi edinmek, egzersize başlamak.
  • Meyve yemek, sakız çiğnemek.
  • Sigara içilen ortamlardan uzaklaşmak.

Terapisi

Sigarayı bırakma konusunda başarısız olunmasının sebeplerinin başında gelenler; kişinin iradesinin zayıf olduğunu düşünmesi, başaramayacağına inanması ya da bıraktığında kilo alacağını düşünmesi olabilir. Bu yüzden kişi sigarayı ne kadar çok bırakmak isterse istesin, psikolojik olarak kendini bırakmaya ikna edemediği için bırakma girişimleri başarısız olur. Diğer bağımlılıklarda olduğu gibi, kişi iradesine güvenemez ve attığı adımlar sonuca ulaşmaz. Bu yüzden sigarayı bırakmayı başaramayan kişilerin, bir uzman desteğiyle süreci yönetmesi daha doğru bir çözüm olacaktır.

Sigarayı bırakmaya çalıştıysanız, ancak tamamen bırakamadıysanız, yalnız değilsiniz. Sigara içenlerin çoğu, sigaradan istikrarlı ve uzun süreli uzak durmadan önce sigarayı bırakmak için birçok girişimde bulunur.

Nikotin bağımlılığının hem fiziksel hem de davranışsal yönlerini ele alan bir tedavi planını izlerseniz, geriye dönüşü olmayan kararlı bir bırakma olasılığınız daha yüksektir. İlaç kullanmak ve insanların sigarayı bırakmalarına yardımcı olmak için, özel olarak eğitilmiş bir danışmanla (bir sigara bağımlılık terapi uzmanı) birlikte çalışmak, başarı şansınızı önemli ölçüde artıracaktır.

Tedavilerin en önemli hedeflerinden biri ise, sigara kullanımının bırakılmış olmasına rağmen ileride yeniden bu kullanımın nüksetmesini önlemektir.  Unutulmamalıdır ki sigaranın olumsuz etkileri hemen görülmemektedir.Ama uzun vadede insanı ölüme sürükleyen zararlı bir alışkanlıktır.

 

Bağımlılık Terapileri ile ilgili detaylı bilgi için aşağıdaki form üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

1 Step 1
Detaylar için randevu alabilirsiniz
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
FormCraft - WordPress form builder