fbpx

Kumar Bağımlılığı

Anasayfa » Dr. Asuman Yeni » Kumar Bağımlılığı

Kumar Bağımlılığı

Kumar bağımlılığı, insanların güzel vakit geçirmek, kısa yoldan para kazanmak ya da herhangi bir şey elde etmek amacıyla değerli bir şeyi riske atarak kolay yoldan daha çok kazanç elde etmek istemesidir. Kişinin kumar oynama isteğini engelleyememesi, durumu bağımlılık haline getirir. Çoğu zaman heves ile başlayan bu bağımlılık daha sonra yerini daha çok kazanma hırsına bırakır. Tüm gelir gruplarında görülen bu bağımlılık son yıllarda gençler arasında da giderek yaygınlaşmaktadır.

Kumar bağımlılığının en kötü yanı ise kişi hem kaybettiği parayı geri kazanmak için daha çok kumar oynamaya başvurur. Hem de kazandıkça daha çok kazanmak için kumar oynama isteği artar.  Bu durum tedavi edilmediğinde, kişi  hem tüm ekonomik varlığını kaybeder hem de ailede ya da sosyal yaşamda güvenilmez olarak tanımlanır.

Kumar Bağımlılığı

Kumar Bağımlılığı Nedenleri

Kumar bağımlılığının birçok nedeni olmasına rağmen, özellikle ailede hissedilen duygusal boşluk kişileri kumara sürükleyebilmektedir. Ayrıca ailenin kumar oynayan kişiye verdiği olumsuz tepkiler, kişiyi yıpratır. Hatta bağımlılığın artmasına neden olabilmektedir.

Nedenleri;

  • Kişinin kısa yoldan zengin olacağını düşünmesi,
  • Kaybedilen parayı yerine geri getirme düşüncesi,
  • Aile içinde yaşanan problemler nedeniyle kişinin kendisini yalnız, suçlu, dışlanmış ya da sevgisiz hissetmesi, ailedeki tutarsızlıklar,
  • Bir yakınını kaybetme, ayrılma gibi travmatik durumların üstesinden gelmek için kendini kumarla meşgul etme,
  • Ailede ya da yakın çevrede kumar oynayan birinin olması,

Kumar Bağımlısı Kişilerin Hayatı

Kişi kumarla takıntılı bir şekilde meşgul olduğu için kişinin çevresinde kumar dışında gelişen tüm olaylar önemini kaybedecektir.  Böylelikle iş, okul, sosyal hayat ve aile hayatı tehlikeye girer, işini kaybedebilir, ailesi parçalanabilir. Giderek artan kumar oynama isteğiyle maddi sıkıntıların yaşanması kaçınılmazdır. Bu yüzden kumardaki kayıpların yerini doldurma amacıyla kişi daha çok kumar oynamak ister.

Her seferinde daha çok oynama isteği ile bağımlı hale gelen kişi, kendini durumdan kurtaramadığında psikolojik sıkıntılar yaşamaya başlar. Suçluluk, çaresizlik, depresyon gibi duygularla baş etmeye çalışır. Baş edemediğinde ise kumar yine bir çıkış olarak görünür. Ancak tedavi edilmediğinde intiharla bile sonuçlanabilmektedir.

Kumar Bağımlılığı Terapisi

Kumar bağımlılığı terapisinde, en başta kişinin kendi isteğiyle bu bağımlılığı sonlandırmak istemesi önemlidir. Bir uzmana başvurulması, bağımlılığın kontrol altına alınma yada sonlandırılma sürecinde önemli bir rol oynar. Terapi sadece kumar oynama alışkanlığının sonlandırılması için değildir. Ayrıca kişinin kumarı bıraktıktan sonraki süreçte yaşayacağı ruhsal sorunlar için de gereklidir.

Terapide eğer gerek görülürse bireysel değil kumar bağımlısı olan kişinin ailesiyle beraber de yapılabilir. Ailedeki ekonomik durum, para yönetimi, aile ilişkileri, anne baba tutumlarının değiştirilmesi gibi konular ele alınabilir. Ayrıca disiplinler arası bir yöntem uygulandığında sorunun çözümüne yönelik gerçekçi adımlar atılmış olur.

 

Bağımlılık Terapileri ile ilgili detaylı bilgi için aşağıdaki form üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

1 Step 1
Detaylar için randevu alabilirsiniz
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
FormCraft - WordPress form builder