fbpx

Glutatyon – C Vitamini

Anasayfa » Dr. Asuman Yeni » Glutatyon – C Vitamini

Glutatyon nedir ?

Glutatyon, bağışıklık hücreleri de dahil olmak üzere insan vücudundaki her hücre tarafından üretilen doğal olarak oluşan bir peptittir. Bu güç merkezi molekülü, üç temel amino asitten oluşur: sistein , glutamat ve glisin.

Son derece güçlü bir antioksidandır ve hemen hemen tüm vücut fonksiyonlarının anahtarıdır. Ayrıca glutatyon tükendiğinde hücre ölümüne neden olmaktadır. Glutatyonun seviyesi yeterince yüksek olduğunda, diğer faydaların yanı sıra hücrelerinizi serbest radikallerin neden olduğu hasardan korumaktadır. Glutatyon doğrudan hücre içine girerek oksidan maddeye bağlanır ve nötralize eder. Hücre içi detoksu sağlar.

 

Faydaları

Glutatyonun sağlık, güzellik ve uzun ömür için olağanüstü ve geniş kapsamlı faydaları vardır. Geniş çapta incelenmiştir ve “tüm antioksidanların annesi” olarak bilinir.

 

 • Bağışıklık fonksiyonunu iyileştirir ve hastalıklarla savaşmaya ve önlemeye yardımcı olur.
 • Hiper pigmentasyonu silerek ve hücrelerde melanin üretimini engelleyerek cildi aydınlatır ve parlatır.
 • İltihabı azaltır.
 • Vücudunuzdaki yağların parçalanmasına ve temizlenmesine yardımcı olur.
 • Vücudunuzun ilaçlara dirençli olmasını engeller.
 • Yüksek enerji ve zihinsel berraklık sağlar.
 • Yaşlanma karşıtı özelliklere sahiptir.
 • Uyku kalitesini artırabilir ve uyku apnesi kaynaklı stresle mücadele edebilir.
 • Nihai detoksifikatördür ve oksidatif stresle savaşır.

Yüksek glutatyon seviyeleri doğrudan vücudunuzdaki her sistem için genel sağlığa ve işleve karşılık gelmektedir. Hücreleriniz glutatyonu üretir. Ancak genellikle her gün karşılaştığımız yüksek seviyelerde serbest radikallerle (çevresel toksinler, alkol, stres ve daha fazlasıyla) başa çıkmak için yeterli değildir.

c vitamini, limon, glutatyon tedavisi

Glutatyon Tedavisi

Glutatyon IV infüzyonu, sindirim sisteminizi atlar ve güçlü antioksidanı doğrudan en iyi şekilde yapabileceği kan dolaşımınıza iletir. Böylelikle kanınızdaki yüksek glutatyon seviyeleri beyninize, kalbinize, akciğerlerinize, kas dokunuza ve vücudunuzun her yerine taşınır. Ayrıca hücreleriniz glutatyonun detoksifiye edici ve koruyucu özelliklerinden yararlanabilmektedir.

Tedavi sürecinde C vitamini ile glutatyonu almak, emilimi önemli ölçüde artıracaktır.

Vücudunuzun ne kadar iyi emilim sağladığı ve glutatyonu ürettiği, benzersiz vücut kimyanıza, yaşınıza, sağlığınıza ve diğer birçok faktöre bağlıdır. Maksimum emilim elde etmenizi ve glutatyonun tüm faydalarını sağlamanın en iyi yolu bir IV infüzyonudur.

Glutatyon Eksikliği Nedir ?

Glutatyonun düşük seviyeleri yorgunluğa, baş ağrısına, depresyona ve hatta deri döküntülerine neden olabilmektedir.

Glutatyonun vücuttaki seviyesi stres, hastalık, ilaçlar, enfeksiyonlar, toksinler, radyasyon ve yaşlanma ile tükenebilmektedir. Vücudunuz glutatyon üretir. Ancak tükenme üretimi aşarsa, yetersiz kalabilirsiniz.

Eksikliğinin belirtileri ;

 • Kronik yorgunluk ve / veya zayıflık
 • Baş ağrısı veya baş dönmesi
 • Uyku sorunları
 • Sık soğuk algınlığı
 • Dermatit
 • Konsantrasyon zorluğu
 • Ağrılı eklemler
 • Ruh hali ve / veya depresyon

Otoimmün bozukluklar, fibromiyalji, kalp hastalığı, cilt bozuklukları ve daha fazlasını içeren birçok kronik sağlık durumu, glutatyonun düşük seviyeleri ile ilişkilidir. Çoğu durumda, kronik sağlık sorunları için reçete edilen ilaçlar glutatyonu daha da tüketir.

Eksikliğine Ne Sebep Olur ?

Araştırmalar, düzenli egzersizin vücuttaki glutatyon seviyelerini korumaya veya iyileştirmeye yardımcı olduğunu göstermektedir.

Yaşlandıkça glutatyonun seviyesi azalır. Bazı hastalıklar ve sağlık koşulları da glutatyonun kaynaklarını azaltabilir. Bu yüzden seviyesinin düşük olması, kötü sağlıkla bağlantılıdır. İnsanların yaşlandıkça çeşitli sağlık sorunları geliştirme olasılığının daha yüksek olmasının bir nedenidir.

Düşük glutatyon seviyelerine bağlı sağlık riskleri:

 • Kanser
 • 2 tip diyabet
 • HIV / AIDS
 • Karaciğer sirozu
 • Parkinson hastalığı
 • Alzheimer hastalığı
 • Romatizmal eklem iltihabı

Sağlık sorunları, azalmış glutatyona neden olabilir. Ayrıca genetik eksiklikler ve gerekli enzimlerin eksikliği nedeniyle yeterince glutatyonu üretemeyebilirsiniz.

Yenileyici glutatyon, bu önemli antioksidanın düşük seviyeleriyle ilişkili birçok sağlık sorununun semptomlarını tedavi etmeye yardımcı olmaktadır.

Glutatyon Açısından Zengin Besinler

Bol miktarda taze, organik ürün ve işlenmemiş et yemek, glutatyonun seviyesini artırmaya yardımcı olabilir. Doğal olarak hücrelerde yapılır. Ancak verimli oluşum için belirli vitaminler açısından yüksek katı bir diyet gerektirir.

Glutatyonun oluşumunu artıran bazı yiyecekler ve takviyeler şunlardır:

 • B6, B9, B12 Vitaminleri veya biotin bakımından zengin besinler,
 • C ve E vitamini yönünden zengin besinler,
 • Deve dikeni,
 • Peynir altı suyu proteini,
 • Kükürtlü yiyecekler (aşağıya bakın),

Yalnız, gıda kaynaklarından kolayca emilmez. Bununla birlikte, kükürtlü amino asitler bakımından yüksek bazı yiyecekler, glutatyonun seviyesini artırmaya yardımcı olabilir:

 • Avokado
 • Kuşkonmaz
 • Brokoli ve Karnabahar
 • Sarımsak ve Soğan
 • Ispanak ve Lahana
 • İşlenmemiş et

Bol miktarda taze ürün içeren organik bir diyet, vücudunuzun daha fazla glutatyonu üretmesine yardımcı olabilmektedir. Ancak ideal bir diyet bile sindirim sisteminde ideal olarak işlenip emilemeyebilir.

Emiliminizden ve yararlandığınızdan emin olmanın en iyi ve en hızlı yolu, sindirim sistemini tamamen atlamak ve glutatyon IV infüzyonları almaktır.

Glutatyon ve C vitamini

Vücudunuzun toksinleri ve diğer oksitleyici maddeleri nötralize etmesine ve hücrelerinizi korumasına yardımcı olan güçlü ve çok yönlü antioksidanlardır.

Glutatyonla C vitamini birbirleriyle faydalı şekillerde etkileşime girmektedir. C Vitamini vücuttaki glutatyon seviyelerinin korunmasına yardımcı olur. Ayrıca glutatyon, oksitlenmiş dehidroaskorbat (oksitlenmiş askorbik asit) aktif formuna geri dönüştürür.

C vitamini, serbest radikallere saldırma işini paylaşarak daha fazla glutatyonu bırakarak glutatyon seviyelerini iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Hem C vitamini hem de glutatyon, serbest radikalleri etkisiz hale getirmek için çalışmakla kalmaz, aynı zamanda her birinin işini daha iyi yapmasına da “yardımcı olur”.

Glutatyon C Vitamini İle Alınmalı Mı ?

Bir çalışma, C vitamini takviyelerinin insan lenfositlerinde (lenfatik sistemde bulunan bir tür beyaz kan hücresi) glutatyon düzeylerini artırdığını bulmuştur.

Farklı bir çalışma ise, kırmızı kan hücrelerinde ölçülen glutatyon seviyelerini izlemiştir. Sonuçta günde en az 500 mg C vitamini takviyesi alan yetişkinlerin neredeyse % 50 daha yüksek glutatyon seviyelerine sahip olduğunu bulmuştur.

Glutatyon vücut tarafından yapılabilirken, C vitaminini vücut yapamaz. Bu nedenle diyetinizi intravenöz glutatyon ve C vitamini ile desteklemek, her iki besinin de faydalarını en üst düzeye çıkarmaya yardımcı olabilir.

Beyin İçin İyi Midir ?

Beyin hücreleri de dahil olmak üzere vücuttaki serbest radikallerin hücresel detoksifikasyonu için çok önemlidir. Özellikle beynin en iyi şekilde çalışması için çok fazla oksijene ihtiyacı vardır. Bu da birçok serbest radikal ürettiği anlamına gelir. Bu, beyni oksidatif hasara özellikle duyarlı hale getirir. Glutatyon eksikliği, beyninizin oksidatif strese karşı doğal savunmasını zayıflatır. Yeterli glutatyon seviyelerini korumak, serbest radikalleri uzaklaştırır ve beyin fonksiyonunu destekler.

Beyniniz % 70’den fazla sudan oluşur ve susuz kaldığında düzgün çalışamaz. Gerekli besinler ve glutatyon, beynimizi dengeli, odaklı ve enerjik tutmaya yardımcı olacaktır.

Depresyon Tedavisinde Yardımcı Olabilir Mi ?

Obsesif kompülsif bozukluk ve şizofreni teşhisi konan kişiler düşük glutatyon seviyelerine sahiptir. Aynı zamanda bipolar bozukluğu tedavi etmek için reçete edilen ilaçların çoğu, hücrelerdeki glutatyonun seviyelerini artırarak çalışmaktadır.

Glutatyonun oksidatif stresi azaltmaya yardımcı olduğu da açıklanmıştır. Stres, birçok akıl sağlığı dengesizliğinde önemli bir semptom ve katkıda bulunan faktördür. Son araştırmalar, glutatyonun otizm spektrum bozukluklarının semptomlarını iyileştirmek için umut verici bir tedavi olduğunu göstermektedir.

Ayrıca glutatyon ve C vitamini uygulaması, sivilce tedavisinde, kanser tedavisinde, yaşlanma ve doğurganlık düzeylerinin etkinliği konusu da dahil olmak üzere bir çok alanda alternatif ve tamamlayıcı tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır.

İyi Yaşlanma Terapileri ile ilgili detaylı bilgi için aşağıdaki form üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

1 Step 1
Detaylar için randevu alabilirsiniz
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
FormCraft - WordPress form builder