fbpx

Gıda Duyarlılığı

Anasayfa » Projects » Gıda Duyarlılığı

Gıda Duyarlılığı

Bir gıda duyarlılığı (alerjisi), vücudun bağışıklık sisteminin belirli yiyeceklere alışılmadık şekilde tepki vermesidir. Duyarlılık reaksiyonları genellikle hafif olmakla birlikte, çok ciddi olabilirler.

Gıda duyarlılığının semptomları aynı anda vücudun farklı bölgelerini etkileyebilir. Bazı yaygın semptomlar şunları içerir:

 • Ağız, boğaz veya kulakların içinde kaşıntılı bir his
 • Kaşıntılı kırmızı döküntü ( ürtiker veya kurdeşen)
 • Yüzde, göz çevresinde, dudaklarda, dilde ve ağzın çatısında şişme (anjiyödem)
 • Yutma güçlüğü
 • Hırıltı veya nefes darlığı
 • Baş dönmesi veya baş dönmesi hissi
 • Hasta hissetme (bulantı) veya kusma
 • Karın ağrısı veya ishal
 • Hapşırma veya kaşıntılı gözler gibi saman nezlesine benzer semptomlar (alerjik konjunktivit)

Anafilaksi

En ciddi durumlarda, bir kişinin yaşamını tehdit edebilen ciddi bir duyarlılık reaksiyonu, diğer adıyla “anafilaksi” vardır.

Eğer yanınızdaki herhangi birinde anafilaksi olduğunu düşünüyorsanız, 112’yi arayın , örneğin:

 • Nefes almada zorluk
 • Yutma veya konuşma sorunu
 • Baş dönmesi veya baygınlık hissi
 • Şişmiş dil

Anafilaksi tıbbi bir acil durumdur. Hızlı tedavi olmazsa yaşamı tehdit edebilir.

 

gıda duyarlılığı

Gıda Duyarlılığı

 

Gıda Duyarlılıklarına Ne Sebep olur?

Gıda duyarlılıkları, vücudun enfeksiyona karşı savunması olan bağışıklık sistemi, gıdada bulunan proteinleri yanlışlıkla bir tehdit olarak gördüğünde ortaya çıkar.

Sonuç olarak, bir takım kimyasallar açığa çıkar. Alerjik reaksiyon semptomlarına neden olan bu kimyasallardır.

Hemen hemen her yiyecek alerjik reaksiyona neden olabilir. Ancak çoğu gıda alerjisinden sorumlu olan belirli yiyecekler vardır.

En çok alerjik reaksiyona neden olan yiyecekler :

 • Buğday ürünleri
 • Süt
 • Yumurtalar
 • Yer fıstığı
 • Fındık ağacı
 • Balık
 • Kabuklu deniz ürünleri
 • Bazı meyve veya sebzeler

Gıda duyarlılığı olan çoğu çocuk, bebeklik öneminde  egzama  yaşar.  Çocuğun egzaması ne kadar kötü ve ne kadar erken başlarsa, gıda alerjisi olma olasılığı o kadar artar.

Gıda Duyarlılıklarını Teşhis Etmek

Bir gıda alerjisi, genellikle tetikleyici yiyecek her yenildiğinde bir tür reaksiyona neden olur . Belirtiler kişiden kişiye değişebilir ve her reaksiyonda aynı belirtileri her zaman yaşamayabilirsiniz.

Yiyeceklere olan duyarlılıklar cildi, solunum yolunu, gastrointestinal sistemi ve kardiyovasküler sistemi etkileyebilir. Bir sonraki reaksiyonun ne kadar şiddetli olabileceğini tahmin etmek imkansızdır ve gıda duyarlılığı olan tüm hastalara epinefrin (adrenalin) ile tedavi edilen potansiyel olarak ölümcül bir reaksiyon olan anafilaksi riski konusunda dikkatli bir şekilde danışmanlık yapılmalıdır.

Geçmiş öykünüzü aldıktan sonra, alerji uzmanınız vücudunuzda gıdaya özgü immünoglobulin E (IgE) antikorlarının mevcut olup olmadığını gösteren deri testleri , kan testleri, nabız testleri yapabilir.

Deri testlerinin yanında ayrıca kan testleri, test edilen belirli yiyeceklere karşı IgE antikoru miktarını ölçer. Sonuçlar tipik olarak yaklaşık bir hafta içinde elde edilir ve sayısal bir değer olarak rapor edilir.

Gıda Duyarlılıkları Terapisi

Ne yazık ki, gıda alerjilerinin insanların yaşam kalitesi üzerinde büyük etkisi vardır. Potansiyel olarak yaşamı tehdit eden bir tepkiye sahip olmanın stresi ve endişesi, bazı ailelerin bir uzmandan yardım alma ihtiyacına neden olabilir.

Gıda duyarlılıklarının sahip olabileceği etkiye rağmen, kaygıyı azaltmak ve yaşam kalitesini iyileştirmek için yapılan müdahaleler konusundaki çalışmalar terapi tedavisinin olumlu etkilerine ışık tutuyor. Bu çalışmalar terapilerin gıda duyarlılığı olan çocukların ebeveynleri, özellikle de yüksek anksiyetesi olan ebeveynler için etkili olabileceğini göstermiştir .

Terapiler, semptomlar, duygular, davranışlar ve olumsuz düşünceler dahil olmak üzere mevcut zorluklara odaklanan bir terapidir. Kaygı ve depresyonu azaltmada çok etkilidir.

Bir terapi, hayatınızın kontrolünü yeniden kazanmanıza yardımcı olabilmektedir. Duygusal açıdan güvenli bir alanda, korkularınıza bakabilir ve onları neyin beslediğini anlamak için bir terapistten yardım alabilirsiniz.

Gıda alerjisine sahip olmak çok büyük bir sorumluluktur. Ancak her şeyi gölgede bırakması gerekmez.

Bir gıda duyarlılığıyla yaşamak, yanlış anlaşılmaya ve bazı şeylerden kendinizi mahrum bırakmaya devam ettiğiniz bir durumdur.  Danışmanlığın amacı duyarlılığın etkilerini hafifleterek, özgürlüğü yaratmaktır. Böylece hedeflerinize ve hayallerinize ulaşabilir ve hayattan zevk alabilirsiniz.

Kendi dünyanızda güvende hissetmeyi hak ediyorsunuz. Bir terapi sürecinde size sunulan yararlı araçlarla birlikte güven, güvenlik ve cesaret duygularınızı koruma ve iyileştirme noktasında  olumlu ilerlemeler kaydedebilirsiniz.

Terapide Hangi Tedaviler Uygulanır

Terapide önce gıda duyarlılığına ait testler yapılıp, sonra bu gıdalara karşı fiziksel ve duygusal terapiler yapılmaktadır. Enerji terapileri, ozon tedavisi, glutatyon / C vitamini terapileri, homeopati gıda duyarlılıkları ve sonuçlarının tedavisinde kullanılan terapilerdir.

 

Bağışıklık Sistemi Terapileri ile ilgili detaylı bilgi için aşağıdaki form üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

1 Step 1
Detaylar için randevu alabilirsiniz
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
FormCraft - WordPress form builder