fbpx

Fobiler

Fobi Nedir ?

Fobiler, belirli bir yer, durum, hayvan veya nesneye ilişkin irrasyonel olarak kabul edilebilecek yoğun bir korku olarak tanımlanabilir. Bu, tipik olarak fobiyi yaşayan kişi tarafından önlenecektir ve katlanılması gerektiğinde, genellikle ciddi bir korku ve / veya kaygı yaratır.

Fobiler, birçok terapötik yaklaşım sayesinde başarıyla tedavi edilebilir.

Fobileri Anlamak

Fobiler ve fobi bozuklukları çok çeşitli şekillerde olabilir. Ancak genellikle beynin benzer kısımlarını içerirler. Çalışmalar şunu göstermektedir:

 • Spesifik fobiler (Amerika Birleşik Devletleri nüfusunun % 7 ila % 9’unu etkiler)
 • Kadınların çevre, bir durum veya hayvanlarla ilgili fobiler yaşaması daha olası. Erkeklerin 2 katı.
 • Kan, enjeksiyon veya yaralanmayla ilgili fobiler neredeyse tüm bireyler tarafından eşit olarak deneyimlenir.
 • Otizmli (OSB) çocuklarda daha yüksek oranlarda fobiler ortaya çıkabilir.
 • Yaşlı insanların cansız nesnelerle ilgili bir fobiye sahip olma olasılığı daha yüksekken, gençlerin hayvanlarla ilgili bir fobiye sahip olma olasılığı daha yüksek olabilir.

Bir fobi yaşayan kişilerin birden fazla fobi yaşama olasılığı daha yüksektir. Fobisi olan bireylerin yaklaşık % 75’i birden fazla durum, nesne veya olaydan korkar.

 

Fobiler

Fobiler

Korku ve Fobiler

Çoğu insanın belirli bir korkusu veya birkaç belirli korkusu vardır. Genellikle insanlar tehlikeli olduğu düşünülen belirli durumlarda korku yaşarlar. Bununla birlikte bir fobi, sıradan korkunun ötesine geçer. Genellikle çalan bir telefon gibi tipik olarak tehdit edici olmayan bir nesne veya durum içerebilir.

Korku, genellikle güvenlik veya esenlik tehdit edildiğinde yaşanan duygu, genellikle tehdit edici bir şeye rasyonel bir yanıt olarak kabul edilmektedir. Fobisi olan bir kişi, korktuğu şeyin veya durumun çok az tehdit taşıdığını veya hiç tehdit oluşturmadığını ve zarar verme olasılığının düşük olduğunu bilir. Ancak yine de yardım almadan korkunun üstesinden gelemeyeceğini fark edebilir. Örneğin, çoğu insan ağızda hırlayan, havlayan veya köpüren bir köpekle karşılaştığında korku yaşayacaktır. Ancak herhangi bir köpeğe yaklaşmaktan korkan bir kişi – hatta tek bir tasmalı, bir çitin arkasında ya da uyuyan – ve uzaktan havlayan köpeklerin sesinde korku yaşayan bir kişi, muhtemelen bir köpek fobisine sahiptir.

Fobilerin Belirtileri

Fobiyi yaşayan kişi tipik olarak fobinin nesnesinin zarar vermesinin muhtemel olmadığını fark ettiğinden , bir psikoz şekli olarak kabul edilmezler .

Fobik bir reaksiyonun belirtileri şunları içerebilir:

 • Baş dönmesi, baygınlık hissi veya nefes darlığı
 • Mide bulantısı ya da kusma
 • Titreme, uyuşma veya karıncalanma
 • Terleme
 • Göğüs ağrısı, nefes darlığı veya kalp çarpıntısı
 • Kontrolü kaybetme, ölme veya bayılma korkusu
 • Kişinin vücudundan koptuğu hissi

Bayılma veya bayılmaya yakın bir tepki, kalp atış hızının hızlanması ve kan basıncı yükselmesi yaşayabilir. Tipik olarak özellikle kan; enjeksiyonlar veya yaralanmalarla ilgili fobileri karakterize etmektedir.

Semptomlar , yüksek yoğunlukta ortaya çıktıklarında panik atakları tetikleyebilir. Ayrıca fobik reaksiyonlarla bağlantılı korku, anksiyete, stres ve depresyonun gelişmesine de yol açabilmektedir. Çoğu zaman, fobik bir tepki yaşama korkusu, bireylerin fobinin nesnesiyle karşılaşma olasılığından kaçınmasına neden olur. Bu kaçınma, kişinin refahı ve işlev görme yeteneği üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilir.

Fobiler genellikle ilk olarak çocuklukta ortaya çıkar. Travmatik bir deneyimden sonra da gelişebilir . Vakaların çoğunda, fobi 10 yaşından önce gelişir. Fobiler, çocukluk ve ergenlik döneminde artabilir ve azalabilir. Ancak yetişkinlikte devam ederlerse, muhtemelen yaşam boyu devam edeceklerdir.

 

Fobi Nedenleri

Bir fobinin görünürde bir nedeni yokmuş gibi görünse de, bir uzmanın yardımıyla fobiyi ele almak bir fobinin kökenini ortaya çıkarabilir. Genellikle bir fobi, bazı çocukluk deneyimlerinin ardından gelişir ve bazen daha derin korkularla veya travmatik bir deneyimle ilişkilendirilebilir.

Korku yanıtı da dahil olmak üzere birçok duygusal  tepkimizi kontrol eden amigdala adı verilen beynin bir bölümü de birçok fobiye katkıda bulunabilir. Korkuya daha duyarlı olan kişilerin fobi geliştirme olasılığı daha yüksektir. Genetik ve yetiştirme, insanların korkuya ne kadar güçlü tepki verdiklerine de katkıda bulunur.

Bir uzman yardımıyla fobileri aşmak ya da en azından önemli ölçüde etkisini azaltmak elbette mümkündür.

 

Fobi Terapileri 

Fobiler son derece tedavi edilebilir. Onlara sahip olan insanlar neredeyse her zaman hastalıklarının farkındadır. Bu, teşhise büyük ölçüde yardımcı olur.

Daha önce tanımlanmış bir fobinin tedavisi için bir uzmanla konuşmak faydalı bir ilk adımdır.

Fobi ciddi sorunlara yol açmazsa, çoğu insan korkunun kaynağından kaçınmanın kontrolü elinde tutmasına yardımcı olduğunu fark eder. Spesifik fobileri olan birçok kişi, bu korkular genellikle yönetilebilir olduğundan tedavi istemeyecektir.

Karmaşık fobilerde olduğu gibi bazı fobilerin tetikleyicilerinden kaçınmak mümkün değildir. Bu durumlarda, bir uzmanla konuşmak iyileşmenin ilk adımı olabilir.

Fobilerin çoğu uygun tedavi ile iyileştirilebilir. Fobisi olan her insanda işe yarayan tek bir tedavi yoktur. Tedavinin işe yaraması için kişiye göre uyarlanması gerekir.

Terapi, korku ve kaygı semptomlarını azaltmayı ve insanların fobilerinin nesnesine tepkilerini yönetmelerine yardımcı olmayı amaçlamaktadır.

 

 

Ruhsal Dengeleme Terapileri ile ilgili detaylı bilgi için aşağıdaki form üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

1 Step 1
Detaylar için randevu alabilirsiniz
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
FormCraft - WordPress form builder