fbpx

Depresyon

Anasayfa » Dr. Asuman Yeni » Depresyon

Depresyon Nedir ? 

 

Depresyon, üzgün veya hüzünlü hissetmekten çok daha fazlasıdır. Tedavi edilmesi gereken, yaygın, ancak ciddi bir duygu durum bozukluğudur. Nasıl hissettiğiniz, düşündüğünüz, uykunuz, yemek yeme alışkanlığınız ve çalışma hayatınız gibi günlük aktivitelerinizi etkileyen ciddi semptomlara neden olur.

Depresyon gerçek bir hastalıktır. Bir kişinin zayıflığının ya da karakter kusurunun işareti değildir. Depresyondan “kaçamazsınız”. Depresyon yaşayan çoğu insanın iyileşmek için tedaviye ihtiyacı vardır.

Birçok hastalığın aksine, misafir olduğu her bireyde tamamen farklı bir biçim alır ve bu nedenle her bireyin tedavisine, hangi biçimde olursa olsun, farklı tepkiler verir. Ama asıl soru ” Depresyondan kurtulmak mümkün mü? Depresyon tamamen ortadan kalkar mı? Gerçekten ondan sonsuza kadar kurtulabilir misin? Yaygın cevap gibi görünüyor : “hayır, ama bunu yönetebilirsiniz”.

Gerçekten çok uzun zaman belirti görmeyebilirsiniz,  ama geri gelme olasılığı her zaman vardır.

 

  “Depresyonun tekrarlama riski çok yüksek olduğu için, depresyona sahip olduğunuzu anladığınız anda tedavi etmeye çalışmanız veya buna sahip olabileceğinizi düşünmeniz daha da önemli. Ne kadar erken yardım istersen, başarılı bir iyileşme şansın o kadar artar.”

Dr. Kate Mason

 

Her zaman depresyona açık olabilirsiniz, ancak bu dolu dolu ve anlamlı bir hayat yaşayamayacağınız anlamına gelmez. Erken müdahale yoluyla, semptomlar çok güçlenmeden onları yönetmenin yollarını öğrenebilir ve bazı önemli olayları önleyerek azaltmaya yardımcı olabilirsiniz.

Depresyon yönetilebilir, ancak farklı şeyler farklı insanlar için işe yarar. Büyük bir depresyon atağı yaşamış olan insanların çoğunluğu, muhtemelen önleyemediğimiz büyük yaşam olaylarının çemberinden geçince depresyonu tetiklemiştir.

Depresyon bireye özgüdür ve insanları birçok farklı şekilde etkileyebilir, ancak ortak semptomlar vardır ve tedavi edilebilir. Depresyondan kurtulmak mümkündür, ancak bazen semptomları yönetmeyi öğrenmekle ilgili olabilir.

Depresyon

Depresyon

Depresyonun Nedenleri ve Risk Faktörleri

Birkaç faktör veya faktörlerin bir kombinasyonu depresyona katkıda bulunabilir.

Genler – Ailesinde depresyon geçmişi olan kişilerde depresyon gelişme olasılığı, ailelerinde hastalık olmayanlara göre daha olası olabilir.

 

Kişisel öykü – Daha gençken depresyonu olan yaşlı yetişkinler, daha erken yaşlarda hastalığı olmayanlara göre yaşamın sonlarında depresyon geliştirme riski altındadır.

 

Beyin kimyası – Depresyonu olan kişilerin beyin kimyası, hastalığı olmayanlara göre farklı olabilir.

 

Stres Sevilen birinin kaybı, zor bir ilişki veya herhangi bir stresli durum depresyonu tetikleyebilir.

 

Depresyonun Yaygın Belirtileri

Depresyonla ilişkili birçok belirti vardır ve bazıları kişiye göre değişecektir. Bu semptomlardan birkaçına 2 haftadan daha uzun süredir sahipseniz, depresyonunuz olabilir.

 • Kalıcı üzgün, endişeli veya “boş” ruh hali
 • Umutsuzluk, suçluluk, değersizlik veya çaresizlik duyguları
 • Sinirlilik, huzursuzluk veya hareketsiz oturmakta güçlük çekmek
 • Bir zamanlar zevkli olan aktivitelere ilgi kaybı
 • Azalan enerji veya yorgunluk
 • Daha yavaş hareket etmek veya konuşmak
 • Konsantre olma, hatırlama , karar verme zorluğu
 • Uyumakta güçlük, sabah erken uyanma veya aşırı uyumak
 • Normalden daha fazla veya daha az yemek, genellikle plansız kilo alma veya verme
 • Ölüm veya intihar düşünceleri veya intihar girişimleri
 • Açık bir fiziksel neden olmaksızın  veya tedaviyle rahatlamayan ağrılar , baş ağrıları, kramplar veya sindirim sorunları
 • Sık sık ağlama

Depresyon Tedavi Edilebilir mi?

 

Depresyondan kurtulmak mümkün mü? derseniz, elbette tedavi edilebilmektedir. Ancak bu tedavi depresyonun bir daha tekrar etmeyeceği anlamını taşımaz. Ancak bu, bir kişiyi hayatının her günü etkileyeceği anlamına gelmez. Doğru tedavi planı ile daha kaliteli bir hayat mümkündür. Tedavi planının bir kişinin yaşamı boyunca ayarlanması gerekebilmektedir.

Depresyon, en çok tedavi edilebilen ruh sağlığı  koşullarından biridir. Depresyon tedavisinde % 80-% 90 arasında insanların semptomlarında bir iyileşme görülür veya belirtiler kaybolur.

 

Depresyonun Tedavi Süreci

 

İnsanlar, sorunun ciddi olmadığını, depresyonun utanç verici veya zayıflık olduğunu düşünürler genellikle. Kendi kendilerine tedavi edebileceklerini düşündükleri için tedavi aramaktan kaçınabilirler. Depresyon, bir profesyonel tarafından tedavi edilmesi gereken ciddi tıbbi bir durumdur.

Depresyon hafif, orta veya şiddetli şekillerde görülmektedir. Bunlar;

 • Hafif depresyon günlük yaşamı biraz etkileyecektir.
 • Orta derecede depresyonun günlük yaşam üzerinde önemli bir etkisi vardır.
 • Şiddetli depresyon günlük yaşamı imkansız hale getirebilir.

Tedavi planı, semptomların şiddetine, türüne ve kişinin tedaviden ne istediğine bağlı olacaktır. Bir uzman, kişinin bir tedavi planı oluşturmasına yardımcı olacaktır.

Unutmayın, tedavi ile çoğu insan daha iyi hissetmeye başlayacaktır. Ruh halinizin yavaş yavaş iyileşmesini bekleyin. Daha iyi hissetmek zaman alır.

 

 

Ruhsal ve zihinsel rahatsızlıklarla ile ilgili detaylı bilgi için aşağıdaki form üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

1 Step 1
Detaylar için randevu alabilirsiniz
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
FormCraft - WordPress form builder