fbpx

Botoks (Botox)

Anasayfa » Dr. Asuman Yeni » Botoks (Botox)

Botoks Nedir ?

Botoks (botox), enjekte edilebilir bir kırışıklık kas gevşeticisidir. Kasları geçici olarak felç etmek için botulinum toksini tip A, özellikle Onabotulinumtoxin A kullanır. Bu, yüz kırışıklıklarının görünümünü azaltmaktadır.

Botoks tedavisi minimal invazivdir. Özellikle göz çevresindeki ince çizgiler ve kırışıklıklar için güvenli ve etkili bir tedavi olarak kabul edilir. Ayrıca göz aralarında veya alın bölgesinde de kullanılabilmektedir.

Botoks, ilk olarak 1989 yılında blefarospazm ve diğer göz kası problemlerinin tedavisi için FDA tarafından onaylanmıştır. Daha sonra 2002 yılında FDA, kaşlar arasındaki orta ila şiddetli kaş çatlakları için kozmetik bir tedavi anlamında botoks kullanımını onaylamıştır. Son olarak, 2013 yılında göz kenarlarındaki (kaz ayakları) kırışıklıkların tedavisi için FDA tarafından onaylanmıştır.

2016 yılında yapılan klinik bir çalışmaya göre, botoks alın kırışıklıklarının azaltılması için basit, güvenli ve etkili bir tedavidir.

botoks enjeksiyonu

Botoks için Hazırlık

Botoks , ameliyatsız, ofis içi bir tedavi içerir. Minimum hazırlık gerektirir. Prosedürünüzden önce tedavi sağlayıcınıza tıbbi geçmişiniz, alerjileriniz veya tıbbi durumlarınız hakkında bilgi vermelisiniz. Tedavi sağlayıcınız lisanslı bir doktor veya uzman olmalıdır.

İşlemden önce tüm makyajınızı çıkarmanız ve tedavi bölgesini temizlemeniz gerekebilir. Morarma riskini azaltmak için aspirin gibi kan inceltici ilaçlardan da kaçınmanız gerekebilir.

Botoks ile Hangi Bölgeler Tedavi Edilebilir ?

Aşağıdaki kozmetik alanlarda kullanılabilir:

 • Kaşlar arasındaki alan (glabellar bölge), orta veya şiddetli kaş çatlaklarını tedavi etmek için,
 • Göz çevresi (genellikle kaz ayağı çizgileri olarak bilinir),
 • Alın bölgesi,

Botoks ayrıca aşağıdakiler dahil çeşitli tıbbi sorunları tedavi etmek için FDA onayı almıştır.

 • Aşırı aktif mesane,
 • Aşırı koltuk altı terlemesi,
 • Alt ekstremite spastisitesi,
 • Kronik migren,
 • Diş sıkması,

Botoks Kozmetik Nasıl Çalışır?

Botoks kozmetik, sinir sinyallerini ve kas kasılmalarını geçici olarak bloke ederek çalışır. Bu, göz çevresi ve kaş arası kırışıklıkların görünümünü iyileştirir. Üstelik yüz kaslarının kasılmasını engelleyerek, yeni çizgilerin oluşumunu da yavaşlatabilir.

Minimal invaziv bir prosedürdür, kesi veya genel anestezi içermez. Ağrı veya rahatsızlık konusunda endişeleriniz varsa, topikal anestezik veya buz tedavi alanını uyuşturabilir.

İşlem sırasında, sağlayıcınız botulinum toksini tip A’nın 3-5 enjeksiyonunu uygulamak için ince bir iğne kullanacaktır. Hedeflenen bölgeyi kaşların arasına enjekte edeceklerdir. Kaz ayaklarını yumuşatmak için genellikle her bir gözün yan tarafına üç enjeksiyona ihtiyacınız olacaktır.

Herhangi Bir Yan Etkisi Var mı?

Küçük morarma veya rahatsızlık olabilir. Ancak birkaç gün içinde düzelmelidir. Diğer yan etkiler şunları içerebilir:

 • Göz kapağı bölgesinde şişme veya sarkma,
 • Yorgunluk,
 • Baş ağrısı,
 • Boyun ağrısı,
 • Kuru gözler,
 • Döküntü, kaşıntı veya astım semptomları gibi alerjik reaksiyonlar,

Botoks Kozmetikten Sonra Neler Beklenir?

Tedavi edilen bölgeye sürtünmekten, masaj yapmaktan veya herhangi bir baskı uygulamaktan kaçının. Bu hareketler botoks kozmetiğin vücudun diğer bölgelerine yayılmasına neden olabilir. Bu yüzden, sonuçlarınızı olumsuz etkileyebilir. Kaşların arasına enjekte edilirken üç – dört saat uzanmayın veya eğilmeyin. Bunu yapmak botoksun yörünge çemberinin altından kaymasına neden olabileceği gibi, göz kapağı düşmesine de neden olabilmektedir.

Tedaviden sonra çok az kesinti beklenmekte veya hiç beklenmemektedir. Çoğu durumda normal aktivitelere hemen devam edebilmelisiniz.

Olası iyileştirmeleri anlamak ve gerçekçi beklentilere sahip olmak önemlidir. Tedaviden sonraki 1-2 gün içinde fark edilebilir sonuçlar beklenebilir. Botox Kozmetik’in tam etkisi tipik olarak dört aya kadar sürer. Ayrıca kasları gevşeterek ince çizgilerin geri dönmesini önlemeye yardımcı olacaktır.

İyi Yaşlanma ile ilgili detaylı bilgi için aşağıdaki form üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

1 Step 1
Detaylar için randevu alabilirsiniz
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
FormCraft - WordPress form builder