fbpx

Alkol Bağımlılığı

Anasayfa » Projects » Alkol Bağımlılığı

Alkol Bağımlılığı

 

Alkolizm olarak da adlandırılan alkol bağımlılığı, sık ve çok miktarda alkol kullanımına bağlı olarak gelişen ve beynin ön bölgesindeki irade alanının işlevinin bozulmasıyla ortaya çıkan, ileri düzeyde olumsuz etkileri olan bir hastalıktır. Gittikçe kötüleşen kronik bir hastalıktır. Bazı dönemlerde dış etkenlerden dolayı azalma görülse de yeniden ortaya çıkma ihtimali yüksektir. Alkol bağımlılığı diğer bağımlılıkları da beraberinde getiren bir hastalıktır. Bağımlı olan kişi irade gücünü kaybettiğinden, sigara ve madde bağımlılığı gibi diğer zararlı alışkanlıklara başlamayı da tetikler.

Alkol kullanımı sırasında beyindeki oksijen azaldığından beyin işlevselliğini kaybetmeye başlar. Bu yüzden korku, stres, kaygı azalır ve güven artar. Görme, işitme ve kas kontrolü de azalacağından dolayı kişi normalde yapmayacağı davranışları alkollüyken yapmaya başlar. Bunun sonucunda da trafik kazaları, şiddet olayları gibi ölümle sonuçlanabilecek ciddi olaylar meydana gelmektedir.

Dünyada alkol tüketen insanların 1/3’ü alkol bağımlısıdır. Alkol kullanmaya başlama yaşı ise her geçen gün daha da düşmektedir. Bu da ilerleyen yaşlarda alkol bağımlısı olma ihtimalini artırmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü’nün ülkemizin de arasında bulunduğu 30 ülkede yaptığı araştırmada cinayetlerin %85’inin, tecavüzlerin %50’sinin, şiddet olaylarının %50’sinin, trafik kazalarının %60’ının ve kadına şiddet olaylarının %70’inin en etkili sebebinin alkol olduğu saptanmıştır.

alkol bağımlılığı

Alkol Bağımlılığı Belirtileri

 • Her geçen gün alkol alımının (tolerans) artması,
 • Alkol alınmadığında sinir, titreme veya çarpıntı hissedilmesi,
 • Bırakma çabalarının sonuç vermemesi ya da azaltmaya çalışırken kullanımın artması,
 • Zamanın büyük bir kısmını alkol bulmak, kullanmak ya da alkol kullandığını gizlemek için harcamak,
 • Alkolün kötü sonuçlarının farkında olmasına rağmen alkol kullanımın devam etmesi

 

Alkol Kullanımının Sonuçları

Alkol kullanımı, en çok hücreleri etkilediğinden, çoğunlukla beyin fonksiyonlarının bozulmasına neden olur. Bunun sonucunda da davranış problemleri kendini göstermektedir. Sindirim sistemindeki bozuklukların başlaması da besin ve vitaminlerin emilimine engel olmaktadır. Diğer sonuçları aşağıdaki gibidir.

 • Karaciğer yağlanması veya siroz
 • Mide veya pankreas kanserleri
 • Kolesterol yükselmesi
 • B vitamin eksikliği
 • Kansızlık
 • Beynin işlevlerini bozması, irade gücünün sıfırlanması
 • Uyku bozuklukları
 • Baş ağrısı
 • Kalp ve kan dolaşımı hastalıkları
 • Kan pıhtılaşma problemi
 • Beyin kanaması riski

 

Alkol Bağımlılığı Terapisi

Alkolün dünya üzerindeki zararları hem maddi hem manevi olarak çok fazladır. Bunun nedenlerinden biri ise profesyonel bir yardım almayan ya da alamayan insanların alkolü kendi başına bırakmaya çalışmasıdır. Fakat her seferinde daha da fazla tüketmeye başlamasıdır. Alkol bağımlılığından kurtulabilmek için bir uzmana gitmek ve beraber süreci götürmek en iyi çözümdür.

Hastalar bağımlılık derecelerine göre hastaneye yatırılarak ya da ayakta tedavi edilebilmektedir. Ayrıca ilaç kullanımı gerektiren durumlar olabilir ya da kişi alkolü bıraktıktan sonra yoksunluk yaşamaması için bir süre ilaç tedavisi gerekebilir. Bunun yanında kişinin normal yaşama dönebilmesi için bazı becerilerin kazandırılması adına terapi hizmeti alması da gerekir. Terapi döneminde kişinin alkol yoksunluğunun yerine geçebilecek bir alana yönlendirilmesi amaçlanır. Ancak terapi, gerekirse aile ile beraber yapılabilir. Bu sayede kişinin sosyalleşmesi ve çevreye uyumu amaçlanır.  Sonrasında ise bağımsız yaşam geliştirme programları uygulanır.

Bağımlılıktan kurtulma konusunda uzmanlaşan terapistler, bağımlılıkların üstesinden gelmek için çalışırken, bağımlı olan kişilere ulaşılabilirler. Bununla beraber kısa vadeli hedefler belirleme konusunda yardımcı olabilirler. Ayıklık sağlandıktan sonra, kişi fiziksel ve duygusal sağlığına kavuşmak için çalışırken uyarlanabilir beceriler geliştirilebilir. Ayrıca terapist, kişi yeni başa çıkma stratejilerini kullanmaya başladığında, tedavideki kişiyle bağımlılığın kaynağını veya nedenini keşfetmeye başlayabilir. Terapist ve tedavi edilen kişi birlikte, hasarlı ilişkileri yeniden inşa etme konusunda yardımcı olabilmektedir. Özellikle eylemlerin sorumluluğunu kabul etmeyi ve suçu serbest bırakmayı içerebilecek uzun vadeli hedefler belirlemek için çalışılabilir.

 

Bağımlılık Terapileri ile ilgili detaylı bilgi için aşağıdaki form üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

1 Step 1
Detaylar için randevu alabilirsiniz
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
FormCraft - WordPress form builder