Ağır Metal – Detoks Tedavileri

Çevresel ve endüstriyel faktörler, yediğiniz yiyecekler ve soluduğunuz hava dahil olmak üzere sizi her gün yüksek düzeyde ağır metallere maruz bırakır. Bu metallerden bazıları; çinko, bakır ve demir gibi küçük miktarlarda sağlığımız için iyidir. Ancak aşırı maruz kalma toksik olarak hücre harabiyeti ve zehirlenmelere neden olur. Wilson hastalığında olduğu gibi ölümcül olabilir.

Maruziyet düzeyinize bağlı olarak, tıbbi gözetim altında intravenöz olarak verilen ilaçlar bu toksinleri uzaklaştırabilir. Bu ilaçlar şelasyon adı verilen bir işlem olan metallere bağlanır. Toksisiteyi ölçmek için kanınızı, idrarınızı ve saçınızı test edilebilir.

Şelasyon tedavisine ek olarak, “ağır metal detoksu” gibi doğal bir tamamlayıcı terapiler yapılabilir. Metali vücudunuzdan çıkarmaya yardımcı olmak için elektriksel olarak çeken yiyecekleri içeren bazı diyet seçenekleri de size terapi sürecinde eşlik edebilir. Bazı yiyecekler, vücudunuzdaki ağır metalleri atarak detoksifiye etmenize yardımcı olabilir. Vitamin ve mineral içeriği yüksek yiyecekler yemek, ağır metallere maruz kalanlar için koruyucu etkilere sahip olabilir. Bunlar kişmiş, sarımsak, yaban mersini, spiriluna, klorella, yeşil çay gibi fitoterapik ajanlardır. Yine glutatyon, alfa lipoik asit, yüksek dozlarda c vitamini ve ozon terapileri ağır metal ve detoks tedavilerinde etkin kullandığımız terapilerdir.