fbpx

Fitoterapi

Anasayfa » Dr. Asuman Yeni » Fitoterapi

Fitoterapi Nedir ?

 

Farmakolojinin bir dalı olan fitoterapi, bitkisel ilaçların tıpta kullanımıdır. Belirli bir kalite, güvenlik ve etkinlik standartlarına göre hastalıkların tedavisinde, hafifletilmesinde ve/veya önlenmesinde, bitkilerden ve bunlardan elde edilen preparatların bilime dayalı tıbbi kullanımıdır. Avrupa Fitoterapi Bilimsel Kooperatifi (ESCOP), Avrupa’da yer alan bitkisel ilaç veya fitoterapi topluluklarını temsil etmektedir. Bu terim ilk olarak Fransız hekim Henri Lenclerc tarafından bir tıp dergisinde kullanılmıştır.

 

19. yüzyıldan beri bilim insanları, bitkilerde bulunan aktif içerikleri, yani organizma üzerinde aktif özelliklere sahip maddeleri araştırmış ve tanımlamışlardır. Bu maddeler izole edilmiş ve kimyasal ilaçlara (aspirin, kortizon, antibiyotikler..vb.) dönüştürülmüştür. Bu ilaçların ortaya çıkması, Batıdaki bitkisel ilaçların azalmasına neden olmuştur. 1970’lerde kimyasal moleküllerin istenmeyen etkilerine dikkat çekilmeye başlanmıştır. Daha sonra doğal çözümlere yönelmeye başlanmıştır. Fitoterapi bu gün birçok yaygın hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır.

 

 

Fitoterapi

Fitoterapi

 

Hangi Hastalıklar İçin Kullanılır?

 

Fitoterapi uygulamalarında esas olan, hastanın durumudur. Profesyonel muayene sonrasında, hastanın ihtiyacına göre fitoterapik tedaviler tek başına veya kombine olarak kullanılmaktadır.

 

  • Göz hastalıklarında ,
  • Gastroenterolojide ,
  • Kadın hastalıklarında ,
  • Endokrinoloji ve metobolik hastalıklarda ,
  • Cilt hastalıklarında ,
  • Nörodejeneratif hastalıklarda ,
  • Onkolojide ,
  • İmmünomodülatör etkili fitoterapötikler,
  • Fitoterapi ile semptomatik tedavi,

Alanlarında kullanımları halen devam etmektedir.

 

Fitoterapi Güvenli Midir?

 

Tam donanımlı uzmanlar tarafından reçete edilecek olan ilaçlar ile tedavinin uygulanması güvenlidir. Bu nedenle özellikle tedaviyi tercih edecek olanların, mutlaka uzman yardımı alması gerekmektedir. İnternet üzerinden yapılan satışlar veya önerilerde farklı problemler oluşabilmektedir. Tedavinin olumlu şekilde devam edebilmesi açısından uzmanlar ile görüşmeler yapılmalıdır. Bu görüşmeler dahilinde hastalarda belirlenecek problemlere uygun reçeteler ile bitkisel ilaçların kullanımı sağlanabilir.

 

Fitoterapi Uygulama Süresi

 

Kişiye bağlı olarak değişen uygulama süresi, özellikle tedavinin kullanılması durumunda hastanın tedaviye göstermiş olduğu etki ile ilişkilidir. Bu nedenle tedavinin süresi tamamen hastaya göre belirlenmektedir. Farklı hastalıklar için farklı tedavi türleri tercih edilmektedir. Bu şekilde uygun süre zarfında uygulanması durumunda, hastada olumlu etkiler elde edilmesi sağlanabilecektir.

 

Grip ya da soğuk algınlığı gibi kronik ya da akut durumlarda, 4-6 hafta içerisinde ortaya çıkan belirtilerin olumlu şekilde düzeltilmesi sağlanabilmektedir. Bitkisel ilaçlar ile uygulanacak olan tedavi yöntemleri kronik problemlerde tercih edilebilir. Aynı zamanda bazı cilt hastalıkları için uzun süreli olarak uygulanacak olan tedavi sonrasında, hastalarda olumlu etkiler elde edilebilir. Hastaya yardımcı olmak amacıyla kullanılacak olan bitkisel ilaçlar, sorunsuz bir şekilde hastanın tedavi edilmesini destekleyebilmektedir.

 

Fitoterapi Tedavisi

 

Fitoterapi bitkilerle tedavi anlamına gelen, son yıllarda modern tıp literatüründe yerini almış bir tedaviler bütünüdür. Aslında bitkilerle tedavi, yüzyıllar öncesinden beri insan hayatının bir parçası olmuştur. Ancak kimyasal ilaçların devreye girmesiyle bitkiler unutulmaktadır. Bu nedenle geleneksel yöntemler olarak, bitki tedavileri pek önemsenmez hale gelmiştir.

 

Günümüzde ise bitkilerin faydalı tarafları ile modern tıp kesişmiştir. Bu nedenle ortaya alternatif bitkisel tedavi yöntemleri çıkmıştır.

 

Özellikle önleyici tedavi konusunda oldukça etkili bir yöntemdir. Uzmanlık gerektiren bir alan olarak eğitim programları da mevcuttur. Avrupa’da ise oldukça popüler alternatif tıp uygulamaları arasındadır. Ancak fitoterapi desteği, sadece alanında uzman kişilerden alınmalıdır. Sonuçların başarısı açısından bu çok önemlidir. Bu alanda uzmanlaşmış kişilere de fitoterapist denilmektedir.

 

 

Fitoterapi Tedavisine dair ayrıntılı bilgiye sahip olmak ve randevu almak için aşağıdaki formdan bizimle iletişime geçin.

1 Step 1
Detaylar için randevu alabilirsiniz
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
FormCraft - WordPress form builder
[contact-form-7 id="12938" title="Bottom"]