fbpx
Taping Yöntemi- Rahatlama

Taping Yöntemi- Rahatlama

Bölüm 6

Rüya, kızgın ve öfkeli bir ifadeyle taciz anında donup kaldığını, itiraz edemediğini, müdürün “Sen de istiyorsun, nazlanma.” diyen sesini, onu iterken masadan düşen meyve tabağının sesini hatırladı. Tabakta hangi meyvelerin olduğunu sorduğumda durdu ve çilekleri hatırladı. Çilekler yuvarlanmıştı her tarafa. Donup kalmadan önce, onlara kızgınlıkla baktığını hatırladı ve Rüya’nın neden çilek alerjisi olduğu artık ortaya çıkmıştı. Aslında alerjisi tamamen yaşadığı anı hatırlattığı için bedeninin çileklere verdiği bir tepkiydi. Devam ettiğinde müdürünü iterek çıktığını, kapıda gördüğü bekçinin onu yanlış anlamasından korkarak çok utandığını hatırladı. Gözlerini açmasını istediğimde çok şaşkındı. Artık duygularını ve yaşadıklarını tamamen hatırlıyordu. Bir sorunun çözülmesi için olayın her zaman hatırlanması şart değildir ama hatırladığında ve duyguya girildiğinde sonuçlar çok daha etkileyici olur.

Rahatlama

Rüyayla yavaş yavaş çalışmaya başladık. O anın başından itibaren yaşadığı travmaya ait duyguları tek tek temizledik. Sadece müdürüne karşı değil, kendine, şirket çalışanlarına, babasına karşı öfke duygularını da… Beraberinde çileğe ait olan duygularını ve bedenine verdiği zararlarla ilgili duygularını da temizledik. Çok yorulmuştu aynı zamanda da rahatlama gelmişti. Hem ödül olarak hem de çalışmamızı test etmek için ikram ettiğim çilekler önce onu tedirgin etti. Hafif kaşıntılarını hissetmeye başlamıştı. Bunları Tapingyaparak boşalttık. Sonra benim teşvikimle yavaş yavaş yedi. Daha önce düşüncesi bile alerjisini başlatırken yemesine rağmen sağlıklıydı. Çok şaşkın ve mutluydu. İlk defa gözleri umutla parlamaya başlamıştı. Ben hastalarımda bu gibi anlardan sonra çalışmaya ara vermeyi tercih ediyorum. Onların, yaşadıkları bu anın tadını çıkarmalarını, gevşemenin getirdiği huzuru hissetmelerini istiyorum. Çünkü devam etsek bile, zaten gevşeyen, rahatlayan beden, olumsuz duyguları aynı yoğunlukta hissedemiyor.

Rüya’nın durumunda da henüz çalışmamızı bitirmediğimiz için duygular ağrısını tetiklemişti. Bir travmanın temizlenebilmesi için, kötü hissettiği en önemli anların ve duyguların tek tek boşaltılması gerekir. Rüyanın travma anları birden fazlaydı. Tacize uğradığı an, bekçiyi gördüğü an, babanın davadan vazgeçtiğini söylediği an, şirkete döndüğü gün yaşadığı an… Rüya’nın olumsuz duygularının hedefi sadece müdürü değildi. Kendisine, babasına, çalışanlara hatta inancına bile.

 

Devam edecek…

 

 

Görüşlerinizi yazın.

Your email address will not be published.