fbpx
Kedi Korkusu (Kedi Fobisi-Ailurofobi) Nasıl Aşılır?

Kedi Korkusu (Kedi Fobisi-Ailurofobi) Nasıl Aşılır?

Kedi korkusu, diğer adıyla kedi fobisi (Ailurofobi), kedilerden mantıksız  bir şekilde korkmaktır. Kelimenin anlamı Yunanca kökenlidir. “Ailouros” kedi ve “fobo” korku anlamına geldiği için, “Ailurofobi” kedilerden korkmak anlamında kullanılır .

Bu fobinin ilginç bir şekilde birkaç farklı adı var. Ailurophobia (Ailurofobi), Gatophobia (Gato kedinin İspanyolca karşılığıdır) ve ayrıca Galeofobi olarak da bilinir. Galeo, kediler için başka bir Yunanca kelimedir.

Kedi korkusu olan kişiler, uzun bir süre bir kedinin yanında olma fikrine bile tahammül edemezken, sadece kedinin görülmesi bile paniğe neden olabilir. En ağır vakalarda, bir kedi fotoğrafı görmek bile bu korkuyu tetikleyebilir.

Nedenleri

Hayvan fobilerinin diğer türlerinde olduğu gibi kedi korkusu da genellikle genç yaşta bir ebeveynden, kardeşten veya yakın arkadaştan öğrenilir. Bir çocuk bir ebeveyninin bir kediden korkarak geri çekilmesi veya bir kediyi görünce çığlık atması gibi korkulu bir şekilde tepki vermesini izlerse, bu olay çocuğa kedilerin kaçınılması gereken bir tehlike olduğunu öğretir.

Kimi zaman da çocuklar, korkutucu buldukları bir kedinin yer aldığı bir çizgi film veya filmi izlemekten korkabilirler.

Kedi fobisi, kişinin kedilere şiddetli bir alerjisi olması ve bu nedenle alerjik reaksiyondan korkması şeklinde de seyredebilir.

Kedilerin çıkardığı hırıltı ve tıslama sesleri ürkütücü hissettirebilir. Bunun yanında homurdanarak şiştikçe daha korkutucu görünebilirler. Bu aynı zamanda Ailurofobi için bir tetikleyici duruma gelebilir.

Maalesef kediler de, nesiller boyunca şeytanlaştırıldı. Birkaç farklı kültür kedileri kötü varlıklar ve cadıların yoldaşı olarak tanımlamıştır. Kara kedilerin kötü şans olduğu bile söylenir. Kedilere ilişkin bu ön yargılar, özellikle batıl inançlara sahip kişilerde, kedi korkusunu daha çok besleyebilir..

Belirtiler 

Kedilerden korkan bir kişi, kedilerin etrafında olmamasını ve hatta ne pahasına olursa olsun bir kedi görmemeyi tercih eder. Bir kedi ile temas ederlerse sık sık çığlık atıp kaçmaya başlarlar. Hatta bazıları özellikle tehdit altında hissederlerse kediye saldırmaya bile çalışabilir. Nabızları sıklıkla hızlı atar ve nefes almaları hızlı ve tutarsız hale gelir. Ağız kuruluğu ve boğulma hissi hissedebilirler. Bazı insanlar uyuşma veya karıncalanma hissi yaşarlar. Panik şiddetliyse başları dönebilir ve bayılabilirler.

En sık görülen belirtiler :

  1. Hızlı kalp atış hızı
  2. Baş dönmesi
  3. Sıcak veya soğuk basması
  4. Histeri
  5. Göğüs ağrısı
  6. Boğulma hissi
  7. Bayılma
  8. Titreme ve/veya terleme
  9. Uyuşma veya karıncalanma hissi
  10. Mide bulantısı veya diğer gastrointestinal rahatsızlıklar

Kedi korkusu olan insanlar dışarıdayken yanında bulunanlara kedileri kontrol ettirebilir ve evden çıkarken sürekli gergin görünebilir.

Neden Tedavi Olmalısınız ?

Köpekler gibi kediler de insanların sahip olması gereken en popüler evcil hayvanlardır. Sadece bu değil, aynı zamanda birçok kentsel alanda geniş vahşi kedi popülasyonları var. Bu yüzden kediler neredeyse her yerde bulunuyor.  Öngörülemez bir şekilde her an her yerde karşınıza çıkabilirler. Birçok dost canlısı mahalle evcil kedisi herhangi bir yabancıya gider ve hatta onları kucaklamak için takip eder!  Yani kedilerden korktuğunuzda, sürekli stres ve bilinçaltı gerilim altında olursunuz.

Evden dışarı çıkmak, bir kediyle karşılaşma korkusu nedeniyle her zaman travmatik bir deneyim olabilir ve bu nedenle kişinin izole olmasına, evde kalmasına neden oluşturabilir. Bu daha sonra Agorafobi‘ye  dönüşebilir ve bir kişiyi arkadaşlarından ve ailesinden uzak tutabilir, özellikle de bir kedisi varsa! Bu ruh sağlığınızı çok olumsuz etkileyecektir. Neredeyse her yerde olan bir hayvandan korkarsanız hayatınız çok sınırlı hale gelecektir!

Kedi korkusu, insanlara biraz tuhaf görünse de oldukça yaygın bir fobidir. Bazı insanlar bunun mantıksız olduğunu anlayabilir, ama yardım edemezler ve sonunda uyaranlara tepki verirler. Büyük İskender, Napolean, Hitler, Mussolini, hepsi Ailurofobi’den muzdaripti. Bazı insanlar, fobilerinin tuhaf ve komik olduğunu düşünerek bir terapisti ziyaret etmekten de kaçınırlar. Ancak bu tamamen normaldir ve mümkün olan en kısa sürede ele alınmalıdır.

Korku dünyasında yaşamak, tedavi edilmezse kişi yalnız, talepkar, duygusal ve yorgun olabilir.

Kedi korkusu olan kişiler genellikle tedavi aramaktan kaçınırlar, çünkü korktukları için utanırlar. Sevimli ve zararsız olarak kabul edilen hayvandan neden korkar insan ? diye düşünür toplumdaki fobisi olmayan diğer bireyler. Bu nedenle korkusu olanlar bunu konuşmaktan bile hoşlanmazlar. Kedi fobisi (Ailurofobi), yaygın bir psikiyatrik bozukluk, ancak bu fobiden muzdarip bireylerin % 30’undan daha azı tedavi için istekli oluyor. Kedi korkusu olan kişiler için çeşitli tedaviler ve hizmetler bulunur, ancak psikoterapi her zaman öncelikli tedavi seçeneğidir. Fobinin çok şiddetli olduğu yerlerde, işleyişi geri  kazanmak için acil rahatlama ve olumsuz sonuçları önlemek adına çalışılabilir.

Kedi Korkusu Terapisi

Kedi korkusu olan kişilerin yaklaşık üçte biri bunun üstesinden gelerek semptomsuz hale geçebilir. Diğer yarısı semptomlarını daha iyi yönetmeyi öğrenir, ancak yine de biraz endişelenir.

Profesyonel yardımla, kedilerin veya kedigillerin korkusu genellikle aşılabilir. Gerçekten bir fobi tedavi planının başarılı olması için, kişinin korkunun üstesinden gelme arzusu olması gerekir.

Pek çok insan bir terapiye ihtiyaç duyar. Kedi korkusundan iyileşirken siz ve sevdiklerinizin sabırlı ve kararlı bir şekilde süreci yürütmeniz  gerekir.

Kedi fobisinin tedavisinde yüksek başarı oranları muhtemeldir. Araştırma, deneyler ve klinik uygulama birçok kanıta dayalı tedavinin geliştirilmesine yol açmıştır. Bunlar fobinin azalmasına ve zihinsel sağlığın iyileşmesine neden olur.

Deneyim ; “Yaptığım klinik çalışmalarda gördüğüm kadarıyla, kedi fobileri diğer fobilere göre kişiler üzerinde çok daha ağır seyretmektedir. Fark etmediğimiz ve tahmin edemeyeceğimiz kadar insan bu konuda rahatsız. Bazılarında hafif seyreden ailurofobi,  bazılarında çok daha ağır seyretmektedir.

Özellikle insan hayatındaki stresin yoğunluğu  ve süresi,  fobinin şiddetini daha da artırıyor. Yaşanmış kedi travmalarından kaynaklanan kedi fobisi olabildiği gibi;  kedi fobisinin köklerindeki neden araştırıldığında yaşanılan stresin kaynağı da çok daha farklı çıkabiliyor. Deneyimlediğim ailurofobi vakalarında, cinsel travmalar bunlarda önemli yer tutuyor.

Kedinin bakışlarındaki sinsilik hissi ile kedilerin ani hareketleri sırasında oluşan korkuların altından farklı tarzlarda stres oluşturan kaynaklar çıkabiliyor.” Dr. Asuman YENİ

Kedi fobileri en yaygın fobiler arasındadır. Sizi belirli aktivitelerden alıkoyan veya hayatınızı olumsuz etkileyen kedilerden korkuyorsanız, terapi yardımcı olabilir.

Görüşlerinizi yazın.

Your email address will not be published.