fbpx
İyi Yaşam Nasıl Olmalı?

İyi Yaşam Nasıl Olmalı?

İyi bir yaşam ;

insan mutluluğunu iyileştirmenin yollarını ve hayatı yaşamaya değer kılan şeyleri anlama arayışıdır.

“İyi yaşam bir süreçtir, var olma hali değil…

Bu bir yöndür, hedef değil. Yön…

Herhangi bir yönde hareket etmek için psikolojik özgürlük olduğunda,

tüm organizma tarafından seçilen şeydir. “

 

Psikolog Carl Rogers

 

 

İyi bir yaşam ; ağrısız bir yaşamdır.

Konforlu bir hayat için, ağrısız günler hayal eder her insan.

Sağlığımızı korumamız için her zaman olduğu gibi düzenli beslenme, doğru kilo, doğru ve yeterli hareket, yeterli sıvı alımı her daim üzerinde duracağımız ve ağrısız bir yaşam için dikkat edeceğimiz konulardır.

İyi bir yaşam ; kaygısız, endişesiz bir yaşamdır.

İçgüdü, kendinizi sakinleştirmek için uzun ve derin bir nefes almanızı söyleyebilir.

Her güne minnettar olduğunuz bir şeyi kabul ederek başlayın. Bunu dişlerinizi fırçalarken veya sadece ertelenmiş alarmın çalmasını beklerken yapabilirsiniz.

Gününüze devam ederken, hayatınızdaki hoş şeylere göz kulak olmaya çalışın.

Biraz pratik yaparak çevrenizdeki tüm olumlu şeylerin daha fazla farkına varabilirsiniz.

Önleyemeyeceğiniz stres faktörleri için, kendinize herkesin stres yaşadığını hatırlatın – bunların hepsinin sizde olduğunu düşünmeniz için bir neden yok. Ve muhtemelen sandığından daha güçlüsün.

Kendinizin bunalmasına izin vermek yerine, stresle doğrudan mücadele etmeye çalışın.

 

İyi bir yaşam; sağlıklı bir beslenmedir.

Her gün bir tane daha iyi yemek seçimi yaparak başlayın.

Meyveler, sebzeler, baklagiller, kabuklu yemişler ve tam tahıllar dahil olmak üzere farklı yiyeceklerin bir kombinasyonu ile besleyin kendinizi. Yetişkinler günde en az beş porsiyon (400 gr) meyve ve sebze yemelidir. Yemeğinize her zaman sebzeleri ekleyerek meyve ve sebze alımınızı artırabilirsiniz; atıştırmalık olarak taze meyve ve sebzeleri yemek; bunları çeşitlendirerek ve mevsiminde yiyerek iyi yaşamınıza katkıda bulunun.

Tüm zamanlarda beslenmenize bir tutam mutluluk katın, sevgiyle beslenin.

İyi bir yaşam; sağlıklı alışkanlıklardır.

Alışkanlıklar önemlidir. Kötü bir alışkanlığı bırakmayı denediyseniz, ne kadar donanımlı olduklarını çok iyi bilirsiniz.

İyi alışkanlıklar da derinlemesine işlemiştir. Neden olumlu alışkanlıkları rutininizin bir parçası haline getirmeye çalışmıyorsunuz?

Bu alışkanlıklardan bazıları stres yaratıyorsa veya yaşam tarzınıza uymuyorsa, onları bir kenara bırakın. Biraz zaman ve pratikle, sizin için neyin işe yarayıp neyin yaramadığını anlayacaksınız.

İyi bir yaşam; iyi  uykudur.

Modern toplum bizi ne kadar az uykuya yöneltirse versin, yeterli uykunun hayati açıdan sağlık, beyin işlevi ve duygusal iyiliğe katkıları sandığınızdan daha çoktur.

Çoğu yetişkinin her gece en az 7 saat uykuya ihtiyacı vardır . Kendinizi gün boyunca şekerleme dürtüsüyle savaşırken bulursanız veya sadece genel olarak sisin içindeymişsiniz gibi hissederseniz, vücudunuz size daha fazla dinlenmeye ihtiyacı olduğunu söylüyor olabilir.

İyi bir yaşam;  iyi bir duygu durumudur.

İlham, sevinç, merak, aşk, mucize, minnettarlık duygularını derinden hissetme biçimidir.

İyi bir yaşam; kısaca sağlıklı yaşama becerilerini kazanma gücüdür.

Engellerle nasıl başa çıkılacağını öğrendiğimizde kesinlikle daha mutlu oluruz. Bir problemle karşı karşıya kaldığınızda, geçmişte benzer bir şeyden geçmenize neyin sebep olduğunu düşünün. Burada çalışır mı? Başka ne deneyebilirsin?

Bir duvara çarptığını hissediyorsan, haftalık olarak bir terapistle konuşmayı düşün. Terapiye başvurmak için teşhis edilmiş bir akıl sağlığı rahatsızlığınız veya ezici bir krize sahip olmanız gerekmez.

Terapistler, insanların başa çıkma becerilerini geliştirmelerine yardımcı olmak için eğitilir. Ayrıca, başladıktan sonra devam etme zorunluluğu yoktur.

Sadece birkaç seans bile duygusal alet kutunuza yeni güzellikler eklemenize yardımcı olabilir.

 

 

Görüşlerinizi yazın.

Your email address will not be published.