fbpx

Etiket: korku

Anasayfa » korku
Taping Yöntemi – Blokajlar
Yazı

Taping Yöntemi – Blokajlar

Rüya ikinci kez geldiğinde denemek istediğini, çalışmaya hazır olduğunu söyledi. Bu arada olayla ilgili daha çok şey hatırlamaya başlamıştı. Bilinçaltı böyle bir şeydir. Bir kapıyı araladığınızda, o odanın içini daga rahat görmeye başlarsınız sonra odanın ucundaki diğer kapıyı görüp ona ulaşırsınız.

Taping Yöntemi- Hatırlamak
Yazı

Taping Yöntemi- Hatırlamak

Duygusuyla yüzleşmeye hazır olmayan hastalar, çalışmaya uyum sağlamakta her zaman zorlanırlar. Zaten böyle durumlarda hasta, duyguya tamamıyla girememekte, fark etmeden direnç göstermektedir.

Taping Yöntemi- Limbik Sistem
Yazı

Taping Yöntemi- Limbik Sistem

Limbik sistemdeki bu düzensiz kayıtlar da onları tetikleyen stresörlerin varlığında yüzeye çıkarak sıkıntı yaratır. Bu sıkıntılar, stres anında yaşanan duyguların tekrarı şeklindedir.

Taping Yöntemi – Unutmak
Yazı

Taping Yöntemi – Unutmak

Unutmak, yaşadığımız olumsuzluklarda duyguyu taşımak istemediğimiz zamanlarda bilinçaltımızın kullandığı bir koruma mekanizmasıdır. Acıyı bastırmak için unutmak isteriz. Beyin bunu emir kabul eder ve unutma mekanizmalarını devreye sokar.

Taping Yöntemi- Mutsuz
Yazı

Taping Yöntemi- Mutsuz

Neden üzgün hissettiğini sorduğumda bana artık hiçbir şeyden zevk almadığını, bu ağrının onu yaşamaktan bıktırdığını, zaman zaman ölmeyi istediğini, hastalıklı olmanın artık onu utandırdığını, kendine kızdığını, öfkelendiğini anlattı.

Hastalanacağım
Yazı

Hastalanacağım

Maalesef internetteki sağlıkla ilgili bilgi veren yazıları okurken hissedilen hastalanacağım duyguları, en az yaşanılan anlar kadar stres yapabiliyor.

Ben Kirliyim
Yazı

Ben Kirliyim

Saadet hanım ilk defa rahatladığını ve iyi hissettiğini söylüyordu. "Yediğim bir lokma ekmeğin tadını alacağım inşallah." diyerek vedalaştı. Tekrar görüştüğümüzde her şeyin normale döndüğünü söylüyordu.

Hata Yapmamalıyım
Yazı

Hata Yapmamalıyım

Kayınvalidesiyle yüzleşmiş ve ondan af dilemişti. Artık sorun kalmamıştı. Ertesi gün ve devamındaki bir hafta boyunca her gün teşekkür maili aldım. Her şey normalde dönmüştü. Keşke her şey bu kadar kolay olsaydı.

Gül Hanım’ın Mutsuzluğu
Yazı

Gül Hanım’ın Mutsuzluğu

O güne gidip, orada yaşadığı duyguları ve stresi boşaltıp Gül hanımı rahatlattık. Eşiyle yüzleştirerek ondan af dilediğinde çok rahatlamıştı. Artık olanları kabullenmişi kendini ve kaderini affetmişti.

“Ağrı” Beni Öldürüyor
Yazı

“Ağrı” Beni Öldürüyor

Fatma hanımla yaptığımız çalışmada çocukken ninesinin benzer bir hastalığın olduğunu, ona her bakışta çok üzüldüğünü, sürekli böyle yaşamaktansa ölse daha iyi diye düşündüğünü hatırladı.